- Vnos in urejanje podatkov
- Izbirni in neobvezni izbirni predmeti, ter skupine
- Izračun urnika
- Nadomeščanja – suplence
To je za uporabnika najzahtevnejša faza dela. Vnesti mora podatke, ki se zahtevajo za izračun urnika. Predvsem mora biti natančen, vendar vedno lahko v fazi izračuna, ko ugotovimo, da smo kaj pozabili, ponovno popravljamo vhodne zahteve in podatke. Vnesti je potrebno naslednje podatke:
- ure
- dnevi
- učilnice
- učitelji
- oddelki
- učenci
- predmetnik
- dodatne zahteve
Vnos ni zahteven, vedno lahko razveljavite kar ste odtipkali in to vse korake od začetka zagona programa. Uporabljate lahko vnos v samem editorju ali pa s klikanjem v obrazcih.
Predpriprava za izračun urnika je izračun skupin. V tem delu program porazdeli učence po skupinah (tiste ki niso vnaprej določene – gos, tit, …) tako, da glede na skupine, ki imajo točno določene učence, čim več skupin lahko izvaja pouk istočasno.
Ko program začne izračun urnika, najprej naključno postavi začetno stanje, ki pa je seveda polno nedopustnih napak. Evolucijska umetna inteligenca začne reševati urnik in dela po nekaj tisoč mutacij na sekundo.
Trajanje iskanja najboljše rešitve je odvisno od kompliciranosti zahtev in količine podatkov. iUrnik najprej poišče konsistentno rešitev, ki jo potem izboljšuje. Da ne bi zapadel v kakšen lokalni minimum, gre program vsake toliko časa raziskovat rešitve na povsem naključnem mestu.
Nadomeščanja – suplence so namenjena hitremu iskanju ustrezne zamenjave učitelja. Vodi se tudi evidenca ur za nadomeščanja, ki jo lahko izpišemo za neko obdobje – dan, x dni, mesec, leto…
Sami vedno lahko izberemo drugega učitelja, kot ga je predlagal program. Program iUrnik upošteva več faktorjev, ki vodijo k najboljši izbiri, od tega koliko je kdo že nadomeščal, koliko bo čakal zaradi tega, koliko pozna razred,…
V procesu izbirnih in neobveznih izbirnih predmetov moramo izvesti:
- ponudbo učiteljev
- vnos podatkov o preteklih izbirnih predmetih – uvoz skripte prejšnjih let
- ponudbo učencem
- izračun skupin na osnovi odgovorov učencev
- obvestilo o dodeljenemu izbirnemu predmetu – lahko istočasno tudi o nivojih
PONUDBA UČITELJEV
Navedemo predmete in učitelje, ki bi učili – lahko se zgodi, da nekateri ne bodo izbrani. Dodatni podatki so še razredi, v katerih se bodo predmeti učili, velikost skupine in število ur na teden. Navedemo lahko tudi odvisnost med predmeti (NI3 se lahko obiskuje, če je učenec prej že imel NI2) in predmete, ki se izključujejo (ISO ne gre skupaj z ISR). Na ta način učenec dobi na dopisu samo dovoljene predmete.
ZGODOVINA IZBIRNIH PREDMETOV
Navesti moramo, katere predmete učenci obiskujejo letos (trenutni 7 razred) in katere so obiskovali lani (trenutni 8 razred), da na osnovi tega program ve, kaj lahko ponudi učencem. Obstoječi uporabniki iUrnika samo izberejo prejšnje urnike in program sam najde zgodovinske podatke.
PONUDBA UČENCEM
Učencem pošljemo obvestilo, v katerem rangirajo željene predmete. Ne morejo označiti predmetov, ki jih ne morejo imeti, ker jih ni na ponudbi.
IZRAČUN SKUPIN
Vnesti moramo podatek o številu skupin, ki jih financira ministrstvo in občina. Ko vnesemo še podatke o učenčevih izbirah, damo računati skupine izbirnih predmetov. V spodnjem primeru 4 učenci niso dobili primarne izbire.
OBVESTILO UČENCEM
Ko smo zaključili z izračunom – program ga je naredil sam, naredimo izpis s katerim obvestimo učence o izbirah.
Podatke izvozite na portal.iurnik.si preko menija v delu, kjer se računa urnik – greste v meni “Upload”.
Izberete datumsko obdobje za katerega želite objaviti urnik in pazite ali začnete z A ali B urnikom.
V 4 korakih se bo urnik prenesel na portal.
Na portalu bo urnik objavljen v 2 do 20 minutah, običajno prej kot v petih.
Izvoz podatkov za eAsistent, LoPolis,…
Na tem mestu samo na kratko, ker si postopek lahko ogledate na video predstavitvi na prvi strani (Domov). Za izvoz podatkov se morate registrirati, odobriti pa vas mora ravnatelj šole in naša podpora.
Potem se prijavite.
Nato pa še izvozite podatke.
Dokumenti o programu iUrnik
Kako inštalirati program in kako z njim delati.
Primerjava urniških programov
Računalniške Novice o iUrniku
- Letni delovni koledar
- Soodvisnost predavanj, vaj, izpitov,…
- Zamiki med predmeti glede na začetek ali konec – vzporedno ali zaporedno
- Neprestane spremembe
Primer vnosa bolj zahtevnega pogoja: Predmet Y v trajanju 28 ur naj poteka po koncu predmeta X in 3 ure po začetku vaj V in to 5 tednov, 4 tedne 3 x po 2 blok uri in 1 teden 2 x 2 blok uri.
Primer na sliki: 24 ur predmeta naj se odvija med 4.2.2013 in 10.5.2013, 8 tednov po 3 blok ure na teden.